NARCIARSTWO BIEGOWE

W sezonie 2009/2010 dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej powstał w Spalonej i Lasówce prawdziwy ośrodek narciarstwa biegowego realizowany przez Gminę Bystrzyca Kłodzka.

Zakupiono nowoczesny ratrak i skuter do utrzymywania tras, szlaki odpowiednio oznakowano, a także wydano mapy i foldery.

Nieocenione jest tutaj wsparcie i współpraca z Lasami Państwowymi, które są właścicielem terenów, na których wytyczono trasy.

Łączna długość tras w Spalonej i Lasówce to około 40 kilometrów urozmaiconych szlaków, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, dla turystów rekreacyjnych, ale także dla dzieci.

Region Spalonej to tylko część z całego systemu tras biegowych, gdyż projekt unijny objął swoim zasięgiem dwie gminy z Polski (Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój) i dwie gminy z Republiki Czeskiej (Orlickie Zahori, Olesnice w Orlickych Horach).

W ramach projektu zakupiono cztery nowe ratraki Pistenbully 100 oraz skutery śnieżne.

Łącznie system tras to ponad 200 km maszynowo uprawianych szlaków biegowych, połączonych ze sobą w spójny projekt, gdzie przekraczamy granice polsko-czeską wielokrotnie, a przygoda nie ma końca.

Kolejnym ważnym etapem był sezon 2017/2018, kiedy Gmina Bystrzyca Kłodzka zrealizowała nowy projekt z dofinansowaniem UE w partnerstwie z pobliskim Orlicke Zahori. W ramach tego działania zakupiono do Spalonej najnowszy ratrak PistenBully, oświetlono polanę biegową o długości około 800 m oraz wybudowano niezbędny parking.

U sąsiadów tuż za granicą, oświetlono polanę o długości aż 4 km, zakupiono ratrak oraz wybudowano parking. Projekt to kontynuacja dobrej współpracy oraz kolejny ważny krok w tworzeniu kompleksowego produktu dla narciarzy biegowych z obu stron granicy.

Dojazd do Spalonej możliwy jest w okresie zimowym świeżo wyremontowanymi drogami od strony Bystrzycy Kłodzkiej oraz Dusznik Zdroju i Zieleńca. Drogi są należycie utrzymywane, odśnieżane i oznakowane.

To z pewnością najlepsza oferta narciarstwa biegowego w Polsce!

Zimowa sceneria jest tutaj bajkowa, nadal niewielki ruch turystyczny gwarantuje ciszę i spokój, a brak opłat za wstęp czy parking powoduje, że jest to także ekonomiczny wariant aktywnego wypoczynku.

Na polany biegowe wejdziemy prosto z parkingu, bezpośrednio obok znajduje się także Strefa Jagodna - wypożyczalnia, szkoła, serwis. Na przerwę i odpoczynek, ale także dłuższy pobyt zaprasza Schronisko PTTK Jagodna, gdzie czeka na nas smaczna kuchnia, miła atmosfera i prawdziwie górski klimat.

UWAGA WAŻNE!
Zapoznaj się  z Zimowymi Zasadami Ruchu »

KAMERY

Trasy biegowe

 

Wyciąg narciarski