NARCIARSTWO BIEGOWE

W sezonie 2009/2010 dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej powstał w Spalonej i Lasówce prawdziwy ośrodek narciarstwa biegowego realizowany przez Gminę Bystrzyca Kłodzka.

Zakupiono nowoczesny ratrak i skuter do utrzymywania tras, szlaki odpowiednio oznakowano, a także wydano mapy i foldery. Nieocenione jest tutaj wsparcie i współpraca z Lasami Państwowymi, które są właścicielem terenów, na których wytyczono trasy.

Łączna długość tras w Spalonej i Lasówce to około 40 kilometrów urozmaiconych szlaków, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, dla turystów rekreacyjnych, ale także dla dzieci.

Region Spalonej to tylko część z całego systemu tras biegowych, gdyż projekt unijny objął swoim zasięgiem dwie gminy z Polski (Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój) i dwie gminy z Republiki Czeskiej (Orlickie Zahori, Olesnice w Orlickych Horach). W ramach projektu zakupiono cztery nowe ratraki Pistenbully 100 oraz skutery śnieżne.

Łącznie system tras to ponad 200 km maszynowo uprawianych szlaków biegowych, połączonych ze sobą w spójny projekt, gdzie przekraczamy granice polsko-czeską wielokrotnie, a przygoda nie ma końca.

To z pewnością najlepsza oferta narciarstwa biegowego w Polsce!

Konfiguracja tras od początku przechodziła kilka modyfikacji, ale od sezonu 2012/2013 możemy mówić o idealnym ich przebiegu i najlepszych z możliwych walorach krajobrazowo-poznawczych.

Zimowa sceneria jest tutaj bajkowa, nadal niewielki ruch turystyczny gwarantuje ciszę i spokój, a brak opłat za wstęp czy parking powoduje, że jest to także ekonomiczny wariant aktywnego wypoczynku.

Na polany biegowe wejdziemy prosto z parkingu, bezpośrednio obok znajduje się także Centrum Narciarstwa Biegowego MADSHUS - wypożyczalnia, szkoła, serwis. Na przerwę i odpoczynek, ale także dłuższy pobyt zaprasza schronisko Jagodna, gdzie czeka na nas smaczna kuchnia, miła atmosfera i prawdziwie górski klimat.

KAMERY

Trasy biegowe

 

Wyciąg narciarski