NOWY ETAP W SPALONEJ

Gmina Bystrzyca Kłodzka to najprawdopodobniej najbardziej rozwinięta gmina w Polsce pod względem infrastruktury do narciarstwa biegowego. Zaczęło się od pionierskiego projektu polsko-czeskiego na zakup sprzętu do utrzymywania tras i wytyczenie szlaków biegowych w Górach Bystrzyckich i Orlickich. Był to rok 2009, biegówki nie były zbyt popularne, ale cel był dobry i dzisiaj Stacja Narciarstwa Biegowego Spalona znana jest w Polsce jako doskonałe miejsce dla miłośników tej formy aktywności ruchowej. Sukces pierwszego projektu zachęcił partnerów do kolejnej transgranicznej inwestycji, czyli projektu "Poznaj Sudety na nartach" na sezon 17/18.

    W skrócie wygląda to tak:
  • 1. Zakup nowego ratraka PistenBully 100 w najnowszej odsłonie 4F. Ratrak już jest, przyjechał 29.11 i czeka na rozpoczęcie sezonu. Pachnie nowością, w środku touchpady, cruise control i inne nowinki. Konkurs na operatora ratraka jest też na finalnym etapie.
  • 2. W ratraku założony zostanie w najbliższym czasie nadajnik GPS, który już zawsze będzie na bieżąco pokazywał utrzymywane trasy poprzez portal i aplikację www.bilestopy.cz
  • 3. Przygotowana została oświetlona polana biegowa, która ma długość 650 m, jednak poprzez modyfikację przebiegu i wytyczenie trasy w tzw. ósemkę będziemy mieli do dyspozycji około 1000 m na wieczorne treningi i spacery.
  • 4. Rozbudowany i utwardzony kostką został parking, który powinien pomieścić dwa razy więcej samochodów niż dotychczas.
  • 5. Oznakowanie tras również jest aktualizowane, choć przebieg szlaków pozostaje bez zmian. Główne pętle to Mała i Duża Jagodna.
  • 6. Kontynuacja partnerskiego projektu po czeskiej stronie, czyli w oddalonym od Spalonej o 5 kilometrów Orlickie Zahori robi ogromne wrażenie. Ratrak identyczny jak w Spalonej też już przyjechał, ukończono budowę nowego dużego parkingu, a do tego powstała najdłuższa w Czeskiej Republice oświetlona pętla do narciarstwa biegowego o długości 4500m !!!

Jak widać partnerstwo i sąsiedzka współpraca przynoszą efekty, które tworzą najlepszy produkt nie tylko w regionie czy na rynkach krajowych, żeby nie powiedzieć międzynarodowych :)

Dodatkowo poza wyżej wymienionym projektem rozpoczął się remont drogi na odcinku Stara Bystrzyca - Spalona, dla którego aktualnie wytyczono objazd. Tymczasowe utrudnienia w ruchu z pewnością zrekompensuje wkrótce zmotoryzowanym, ale także rowerzystom czy nartorolkarzom nowa i gładka trasa do Spalonej, gdzie koszt tej inwestycji to blisko 18 milionów złotych.

Schronisko PTTK Jagodna również zmieniło się od zeszłego sezonu zimowego i obecnie zaprasza do świeżo wyremontowanych pokoi gościnnych, a później oczywiście na słynne przepyszne wyżywienie.

Cieszymy się z rozwoju, gratulujemy obu gminom i trzymamy kciuki za doskonałe efekty poprzez te wyjątkowe inwestycje.

Kolejnym krokiem Gminy Bystrzyca Kłodzka, będzie teraz rozwój narciarstwa biegowego w Międzygórzu, gdzie pracę otrzymał poprzedni ratrak ze Spalonej. Od teraz możliwe już będzie profesjonalne utrzymanie tras biegowych w Masywie Śnieżnika i połączenie ich w niedługim czasie z trasami biegowymi Dolni Morava oraz Stronie Śląskie (www.miedzygorze.com.pl).

Nie ma takiego regionu biegówkowego w Polsce, bo licząc kilometry bezpośrednio przy obu stronach granicy to zbliżamy się już do kilkuset! Szkoły, wypożyczalnie, obiekty noclegowe i gastronomiczne, wszystko na miejscu, a jak ktoś będzie miał ochotę to i na narty zjazdowe ma gdzie się też wybrać :)

KAMERY

Trasy biegowe

 

Wyciąg narciarski